بررسی تفاوت ژنراتور گازی با گازوئیلی

در حوزه تولید برق، ژنراتورهای گازی و گازوئیلی، دو دستگاه پرکاربرد هستند که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. درک تفاوت‌های بین این دو نوع مولد برق برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد انتخاب گزینه مناسب بسیار مهم است. برای همین در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت ژنراتور گازی با گازوئیلی از جنبه‌های مختلف بپردازیم. با بررسی این تفاوت‌ها می‌توانید درک جامعی از ویژگی‌های هرکدام داشته باشید و در هنگام انتخاب راه‌حل تولید برق، بهترین دستگاه را انتخاب کنید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

ژنراتورهای گازی و گازوئیلی

تفاوت ژنراتور گازی با گازوئیلی چیست؟

ژنراتورهای گازی و گازوئیلی، هر دو سیستمهای تولید برق پشتیبان هستند که برای تامین برق در هنگام قطع برق یادر مناطق دورافتاده که برق شبکه در دسترس نیست، استفاده میشوند. بااینحال، آنها چند تفاوت اساسی با همدارند که عبارتاند از:

منبع سوخت

اصلیترین تفاوت ژنراتور گازی با گازوئیلی، در نوع سوخت آنهاست. ژنراتور گازی با گاز طبیعی یا پروپان کارمیکند، درحالیکه ژنراتور گازوئیلی از سوخت دیزل بهره میبرد.

طراحی موتور

ژنراتورهای گازی معمولاً دارای یک موتور جرقهزن هستند که از یک شمع برای احتراق مخلوط سوخت در داخل سیلندرها استفاده میکند. ازطرفدیگر، دیزل ژنراتور ، یک موتور احتراق تراکمی دارند که هوا را در سیلندرهافشرده میکند تا به دمای بالا برسد و باعث احتراق سوخت شود.

توان خروجی، تفاوت ژنراتور گازی با گازوئیلی

ژنراتورهای گازی نسبت به ژنراتورهای گازوئیلی توان خروجی کمتری دارند؛ اما در عوض گازهای گلخانهای کمتری نیز تولید میکنند. ازسویدیگر دوام و ماندگاری دیزل ژنراتورها بیشتر است.

الزامات تعمیر و نگهداری

ژنراتورهای گازی نسبت به دیزل ژنراتورها به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند؛ زیرا قطعات متحرک آنها کمتراست و نیازی به تعویض روغن ندارند. درحالیکه برای اطمینان از عملکرد صحیح ژنراتورهای گازوئیلی لازم است که روغن و فیلتر آن بهطور منظم تعویض شود.

هزینه

دیگر تفاوت ژنراتور گازی با گازوئیلی، قیمت آنهاست. قیمت ژنراتورهای گازی در مقایسه با دیزل ژنراتورها، معمولًا گرانتر است. بااینحال، با گذشت زمان، هزینه بهرهبرداری از یک ژنراتور گازی بهدلیل هزینه سوخت کمتر وکاهش نیاز به تعمیر و نگهداری کمتر میشود.

میزان سروصدا

ژنراتورهای گازی معمولاً بیصداتر از ژنراتورهای دیزلی هستند، بههمیندلیل برای مناطق مسکونی یا محیطهای حساس به صدا ترجیح داده میشوند.

انتشار گازهای گلخانهای

ژنراتورهای گازی، آلودگی و گازهای گلخانهای کمتری نسبت به ژنراتورهای گازوئیلی منتشر میکنند. این ویژگی باعث میشود که به گزینهای سازگار با محیطزیست تبدیل شوند.

طول عمر

اگر ژنراتورهای دیزلی بهدرستی نگهداری شوند، طول عمر بیشتری نسبت به ژنراتورهای گازی دارند. بااینحال سرویس و تعمیر دیزل ژنراتور باید در فواصل کوتاهتری انجام شود.

موتورهای کامینز

ژنراتور دیزلی بهتر است یا گازی؟

اکنون که با تفاوت ژنراتور گازی با گازوئیلی آشنا شدید، باید بدانید که تصمیم برای خرید هریک از آنها به عوامل مختلفی از جمله نیازهای خاص، بودجه و ترجیحات شما بستگی دارد. برای تصمیمگیری بهتر، مزایا و معایب هرکدام را بررسی میکنیم.

مزایای ژنراتورهای گازی:

پاکتر و بیصداتر: ژنراتورهای گازی بهطورکلی پاکتر و بیصداتر از ژنراتورهای دیزلی هستند. برایهمین برای مناطق مسکونی یا مکانهایی که میزان سروصدا نگرانکننده است، مناسباند.
 
تعمیر و نگهداری کمتر: این ژنراتورها نسبت به دیزل ژنراتورها به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند؛ زیرا قطعات متحرک کمتری دارند و نیازی به تعویض مکرر روغن ندارند.
 
راهاندازی آسانتر: ژنراتورهای گازی نسبت به ژنراتورهای گازوئیلی، راحتتر راهاندازی میشوند و زمانراهاندازی سریعتری دارند. این ویژگی در مواقع اضطراری بسیار مهم است.
 
هزینه اولیه پایینتر: این ژنراتورها در مقایسه با ژنراتورهای دیزلی معمولا ارزانتر هستند.

معایب ژنراتورهای گاز:

زمان کار محدود: ژنراتورهای گازی معمولا زمان کار محدودتری نسبت به ژنراتورهای گازوئیلی دارند؛ زیراسوخت بیشتری در هر ساعت مصرف میکنند.
 
توان کمتر: ژنراتورهای گازی معمولا توان کمتری نسبت به ژنراتورهای دیزلی تولید میکنند. برای همین توانایی آنها برای تحمل بارهای سنگین محدود است.
اتاق سایلنت دیزل ژنراتور

مزایای دیزل ژنراتورها

● زمان کار طولانی‌تر: ژنراتورهای گازوئیلی نسبت به ژنراتورهای گازی می‌توانند برای مدت‌زمان طولانی‌تری کار کنند. به‌همین‌دلیل برای قطعی برق طولانی‌مدت یا مکان‌های دوردست مناسب‌تر هستند.

● قدرتمندتر: ژنراتورهای دیزلی می‌توانند قدرت بیشتری نسبت به ژنراتورهای گازی تولید و بارهای سنگین‌تری را تحمل کنند. آن‌ها برای صنایع بزرگ‌، کارایی بیشتری دارند.

● هزینه عملیاتی کمتر: این نوع ژنراتور در مقایسه با ژنراتور گازی کارآمدتر است. بنابراین علی‌رغم هزینه اولیه بالاتر، در درازمدت در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند.

● دوام: ژنراتورهای گازوئیلی عمر طولانی‌تری دارند و در شرایط سخت مقاومت می‌کنند. برای همین در محیط‌هایی با شرایط سخت، بهتر است از این نوع ژنراتور استفاده شود.

برای اجاره دیزل ژنراتور کلیک کنید.

معایب دیزل ژنراتورها

● صدای بلندتر و آلوده‌تر: دیزل ژنراتورها به‌طور کلی پر سروصداتر هستند و آلایندگی بیشتری نسبت به ژنراتورهای گازی تولید می‌کنند. برای همین در مناطق مسکونی یا مکان‌های حساس به آلودگی بهتر است از آن‌ها استفاده نشود.

● تعمیر و نگهداری بیشتر: این ژنراتورها به تعمیر و نگهداری بیشتری نسبت به ژنراتورهای گازی نیاز دارند؛ از جمله تعویض روغن و تعویض فیلتر منظم.

● هزینه اولیه بالاتر: دیزل ژنراتورها در مقایسه با ژنراتورهای گازی، معمولا گران‌تر هستند.

به‌طور خلاصه، ژنراتورهای گازی برای بارهای کوچک‌تر، مناطق مسکونی و قطعی برق کوتاه‌مدت مناسب هستند، درحالی‌که ژنراتورهای گازوئیلی بهتر است برای بارهای بزرگ‌تر، مکان‌های دورافتاده و قطع برق طولانی‌مدت استفاده شوند. هنگام انتخاب بین ژنراتور گازی یا دیزلی، نیازها، بودجه و ترجیحات خاص خود را در نظر بگیرید. همچنین توصیه می‌کنیم با یک متخصص باتجربه برای تعیین اندازه و نوع ژنراتور مناسب مشورت کنید.

سخن پایانی
در این مقاله به بررسی تفاوت ژنراتور گازی با گازوئیلی پرداختیم. ژنراتورهای گازی برای بارهای کوچک‌تر، مناطق مسکونی و قطعی برق کوتاه‌مدت مناسب هستند، عملیات پاک‌تر و بی‌صداتری دارند و تعمیر و نگهداری آن‌ها کمتر است. ازسوی‌دیگر، دیزل ژنراتورها برای بارهای بزرگ‌تر، مکان‌های دورافتاده و قطع برق طولانی‌تر به کار گرفته می‌شوند. آن‌ها عملکرد قوی‌تری دارند، زمان کار بیشتری ارائه می‌دهند و هزینه‌های عملیاتی کمتری دارند. با درک تفاوت بین این دو نوع ژنراتور، می‌توانید تصمیم آگاهانه‌ای در مورد اینکه کدام یک برای شما بیشترین کارایی را دارد، بگیرید. صرف‌نظر از خرید دیزل ژنراتور، نصب و نگهداری صحیح از آن‌، برای اطمینان از عملکرد موثر و ایمن ژنراتور بسیار مهم است.

گروه مهندسی فرجام ژنراتور با بیش از ۴۰ سال تجربه، یک مجموعه فنی و مهندسی برای خرید، فروش ، اجاره و تعمیر انواع دیزل ژنراتور با برترین و با کیفیت ترین برندهای شناخته شده موجود در کشور برای استفاده های متنوع محسوب می گردد.

مقالات بیشتر

تماس بگیرید