تفاوت بین اینورتر و ژنراتور

از آنجایی که زندگی روزمره ما وابسته به برق است ، قطع برق برنامه ریزی نشده و بی نظمی در توزیع برق نیاز ما را به مبدل های برقی افزایش می دهد. ژنراتور و اینورتر دو مورد از متداول ترین دستگاه ها برای پشتیبان گیری برق هستند. اینورترها دستگاه های الکترونیکی می باشند که از منبع DC برق تولید می کند و معمولا بلافاصله بعد از قطع شدن برق به برقرار شدن مجدد منبع تغذیه کمک می کنند. در حالی که ژنراتورها از یک منبع خارجی برق تولید می کند. هر دو منبع انرژی مزایا و معایب مختلفی دارند. در این مقاله، ما به بررسی و فشرده سازی بین اینورتر و ژنراتور می پردازیم.

تفاوت بین اینورتر و ژنراتور

ژنراتور چیست؟

به طور کلی میتوان گفت ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به شکل انرژی الکتریکی تبدیل می کند و اساس کار آن ها اصل القای الکترومغناطیسی برای تولید برق است. برای تولید الکتریسیته، القای الکترومغناطیسی با سرعت مشخصی با برخی از محرک های اصلی مانند توربین بخار یا موتور دیزل کار می کند. یک ژنراتور معمولاً به سوخت‌هایی مانند نفت سفید ، بنزین ، گازوئیل و غیره نیاز دارد که به عنوان منبع انرژی مکانیکی استفاده می‌شود. همچنین این دستگاه قادر است از منابع مختلف نیرو مانند توربین های آبی یا موتورهای احتراق داخلی برق تولید کند. برق تولید شده توسط این سیستم ها برای منابع اصلی برق AC در نیروگاه ها ، برنامه های کاربردی صنعتی و غیره استفاده می شود.

مزایای ژنراتور :

ژنراتور بسیار قدرتمند است و می تواند برق کل ساختمان یا تجهیزات و غیره را تأمین کرد. از طرفی برای یک ژنراتور یا منبع تغذیه ثابت نیازی به منبع برق نیست در نتیجه برای استفاده طولانی مدت یا در محیطی که منبع تغذیه وجود ندارد بسیار مناسب است.

معایب ژنراتور:

ژنراتورها معمولاً به دلیل نوع موتور پر سروصدا هستند و آلودگی زیادی در رابطه با تولید دود ممکن است بسیار بد بو و ناسالم باشد. همچنین وقتی ژنراتور کار می کند، اگر از ظرفیت کامل آن استفاده نشود ، بقیه جریان یا برق هدر می رود. علاوه بر این معمولاً به محض قطع شدن منبع تغذیه باید ژنراتور راه اندازی شود و این امر باعث از بین رفتن برق بین زمان تأمین و شروع ژنراتور می شود

ژزایا و معایب ژنراتور

اینورتر چیست؟

اینورترها دستگاه های الکترونیکی قدرتمندی هستند که برای تبدیل جریان مستقیم AC مانند پنل‌های خورشیدی یا باتری‌های چرخه عمیق به جریان متناوب DC استفاده می شود. این دستگاه برق را از باتری تأمین می کند که می بایست از قبل شارژ داشته باشد و باید مرتباً شارژ شود. هنگامی که برق اصلی قطع می شود، اینورتر به طور خودکار هر وسیله ای را که به آن متصل است کار می کند.کیفیت برق ژنراتور اینورتر تقریباً برابر با برق شبکه اصلی است . تقریباً بلافاصله پس از قطع برق به برقراری مجدد منبع تغذیه کمک می کند. وهمچنین توان خروجی بالایی برای راه اندازی دستگاه های مانند تصفیه آب، مایکروفر، پنکه، آبفشان، کامپیوتر، یخچال، تلویزیون و غیره را دارد.سیستم های بزرگتر مانند واحدهای 48 ولتی دارای چهار باتری سیکل عمیق هستند. این واحدها دارای اتصالات خورشیدی هستند تا از پنل های خورشیدی برای شارژ باتری ها به جای برق استفاده کنند.

مزایای اینورتر:

اینورترها کوچکتر، سبکتر، کم حجم تر و کم مصرف تر می باشند و ایمنی بیشتری برای دستگاه های الکتریکی دارند .همچنین این دستگاه ها ظرفیت مختلفی دارند ، ساکت هستند و هیچ دودی ندارند که به طور کلی با محیط زیست سازگار می باشند. در نتیجه برای آپارتمان ها و مجتمع های شهری ایده آل هستند. جهت تأمین برق برای مدت زمان بسیار کم  به ویژه برای چند ساعت استفاده از اینورتر بسیار مفید خواهد بود.

معایب اینورتر :

از اینورتر باید برای چند ساعت استفاده شود ، زیرا در صورت خالی شدن باتری و به دلیل عدم وجود منبع تغذیه در محیط ،  اینورتر  دیگر فایده ای نخواهد داشت. بیشتر دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه ها حتی اگر روی اینورتر باشند ممکن است بازنشانی شوند ، زیرا وقفه کمی در منبع تغذیه وجود دارد.

بررسی و مقایسه بین ژنراتور و اینورتر

بررسی و مقایسه بین ژنراتور و اینورتر به ما در انتخاب  پشتیبان ایده آل و مناسب کمک می کند:

1.    اندازه و وزن

ژنراتورها دستگاه های الکتریکی حجیم و سنگینی هستند که قادر به تحمل برق شدید یا خاموشی ناگهانی هستند. وزن یک ژنراتور به طور کلی بیش از 100 پوند است و برای جابجایی آن ها، لازم است تا از یک قاب و چرخ فلزی بزرگ استفاده شود در حالی که ژنراتور های اینورتر نسبت به انواع معمولی دستگاه های کم ظرفیتی هستند و دارای ویژگی های خاموش شدن خودکار هستند که در صورت افزایش ناگهانی برق، برق را قطع می کند تا از سوختگی داخلی محافظت کند بنابراین اندازه ای کوچک تر و سبک تر ( 40-50 پوند) دارند و به راحتی می توان این نوع ژنراتور ها را حتی با ماشین شخصی برای اهداف سفرهای طولانی مدت حمل کرد.

2.    میزان سر و صدا

ژنراتور های معمولی که با سرعتی ثابت کار می کنند، دارای سر و صدای بیشتری هستند. اما در ژنراتور های اینورتر از موتور های بی صدا برای کاهش صدای دستگاه استفاده شده است.

3.    میزان آلودگی

ژنراتور های اینورتر نسبت به ژنراتور معمولی که از سوختن سوخت هایی چون نفت و گازوییل برق تولید می کنند،  برق پاکی تولید می کنند که گاز گلخانه ای کمتری دارند و در واقع با شرایط زیست محیطی دارای سازگاری بیشتری هستند.

4.    میزان کارکرد دستگاه

ژنراتور های معمولی بدون اینکه بار در آن ها در نظر گرفته شود، 3600 دور دقیقه کارکرد دارند. اما ژنراتور های اینورتر به دلیل تنظیم خودکار دور موتور، 20 درصد کارایی بالاتری نسبت به دستگاه های معمولی دارند.

5.    زمان کارکرد دستگاه

اندازه مخزن سوخت می تواند زمان کارکرد دستگاه را تعیین کند. ژنراتور های اینورتر به دلیل داشتن اندازه ای کوچکتر، مخزن سوخت بزرگی ندارند و به همین دلیل زمان کارکرد کوتاه تری دارند. اما ژنراتور های معمولی به دلیل حجم بزرگ تری که دارند، می توانند مخزن قابل توجهی از سوخت را در خود جای دهند در نتیجه این دستگاه ها دارای زمان کارکرد بیشتری می باشند.

6.    کیفیت برق تولید شده

ژنراتور اینورتربه دلیل اتصال موتور به یک دینام که به تولید برق AC می پردازد و یکسو کننده برق AC را به برق DC تبدیل می کند کیفیت  توان تولیدی بالاتری دارد. اما ژنراتورهای معمولی بدون پردازش و به طور مستقیم، خروجی دینام به بار متصل می شود که باعث پایین بودن کیفیت برق تولیدی می شود.

7.    قیمت

ژنراتور های اینورتر می تواند حدود دو الی هشت برابر هزینه بالاتری نسبت به نوع معمولی این دستگاه ها داشته باشد. اینورترها به دلیل فناوری جدیدتر که برق را از منبع DC می‌گیرد و آنها را به منبع AC تبدیل می‌کند و همچنین ویژگی های مانند ساکت بودن ،نداشتن آلودگی  و قابل حمل بودن باعث می شود گران تر باشند. ژنراتور های معمولی نه تنها هزینه ابتدایی ارزان تری دارند، بلکه هزینه تعمیر و نگهداری آن ها نیز پایین تر می باشد.

8.    حداکثر توان خروجی

در صورتی که نیاز به میزان زیادی نیرو داشته باشید، ژنراتور های معمولی توان خروجی بیشتری(3000-8000 وات) دارند. در مقابل ژنراتور های اینورتر، دارای قدرت کمتری (​​1200-4000 وات )بوده که این بدان معنا است که توان خروجی محدودتری نسبت به دیگر دستگاه ها دارند.

9.    تعمیر و نگهداری

اینورترها تقریباً با تعمیر و نگهداری صفر کار می کنند زیرا انرژی را از باتری خود می گیرد و پس از قطع برق به سادگی شروع به کار می کنند، DC را بهAC  بدون پیچیدگی تبدیل می کند. در حالی که دستگاه های معمولی هر از گاهی نیاز به تعمیر و نگهداری اجزای دیزل ژنراتورها مانند رادیاتور، سیستم روغن‌کاری، اگزوز و سیستم سوخت دارند.

تفاوت بین اینورتر و ژنراتور

کدام یک از این دو دستگاه بهتر هستند؟

این موضوع به موارد استفاده و کاربرد ژنراتور ها بستگی دارد. هر دو می توانند برق وسایل مختلف خانه، کسب و کار یا منطقه تفریحی شما را تامین کنند، در صورتی که ژنراتور های اینورتر برای افرادی که  به دستگاهی قابل حمل برای تامین برق نیاز دارند گزینه مناسبی است. این در حالی است که ژنراتور های معمولی گزینه بهتری برای مکان های ثابت می باشند که معمولاً هزینه اولیه کمتری نسبت به اینورترها دارند و در صورت نیاز به برق زیاد مقرون به صرفه تر هستند. بنابراین برای بهترین تصمیم گیری باید به این موضوع توجه داشته باشیم  که در چه مکان هایی به برق و به چه میزانی از انرژی نیازمند هستیم.

سخن پایانی:

اینورتر و ژنراتور معمولی هر دو یک پشتیبان برقی قابل اعتماد و اطمینان هستند. اینورترها قابل حمل، سبک ، ساکت هستند که باید تنها به مدت چند ساعت مورد استفاده قرار گیرد، در غیر این صورت باتری خالی می شود و این موضوع اهمیت نگهداری از باتری ها را نیز بیان می کند. در ضمن اکثر دستگاه های الکترونیکی همانند رایانه ها، حتی اگر اینورتر داشته باشند، احتما بازنشانی در آن ها وجود دارد، زیرا در منیع تغذیه وقفه کمی وجود دارد. در حالی که دیزل ژنراتورهای معمولی بزرگتر،سنگین تر،قدرتمند ترو پر سروصدا ترهستند که آلودگی بیشتری به دلیل سوخت مصرفی خود دارند اما استفاده بلند مدتی دارند.

مقالات بیشتر

تماس بگیرید