تفاوت بین فلایویل و گاورنر در دیزل ژنراتور

فلایویل و گاورنر هر دو ابزارهای مکانیکی هستند که بیشتر برای یک هدف استفاده می شوند. یعنی کنترل یا تنظیم نوسانات. در حالی که فلایویل تغییر سرعت را در میل لنگ تنظیم می کند، گاورنر تغییر سرعت ناشی از تغییر بار را کنترل می کند.

تفاوت اصلی بین این دو در این است که فلایویل زمانی که موتور در حال کار است همیشه در حال کار است و عملکرد از چرخه ای به چرخه دیگر ادامه دارد، در حالی که عملکرد در مورد گاورنر متناوب است، یعنی فقط زمانی کار می کند که موتور کار نمی کند. هر دو تمایل دارند سرعت را در طول نوسانات تثبیت کنند، بنابراین به نظر می رسد تفاوت عمدتاً در کارایی باشد.
بیایید هر دو را بررسی کنیم:

فلایویل چیست؟

فلایویل یک چرخ دوار سنگین است که به یک شفت گردان متصل است که به دلیل تفاوت بین گشتاور حرکتی و گشتاور فعال در طول چرخه، انتقال قدرت موتور رفت و برگشتی را تثبیت می کند. اساسا، این یک دستگاه مکانیکی است که به طور خاص برای ذخیره انرژی دورانی طراحی شده است. این به عنوان یک مخزن عمل می کند، به این معنی که انرژی را زمانی ذخیره می کند که منبع انرژی بیشتر از مقدار مورد نیاز برای عملیات باشد و زمانی که منبع کمتر از نیاز باشد، انرژی را آزاد می کند.
به عبارت ساده، چرخ طیار انرژی دورانی اضافی را برای استفاده متناوب ذخیره می کند. در موتورهای خودرو، انرژی را ذخیره می کند تا به موتور در ضربات آرام پیستون کمک کند.

گاونر چیست؟

گاورنر همچنین یک وسیله مکانیکی است که سرعت متوسط موتور را در صورت وجود تغییرات در بار کنترل می کند. این در اصل یک دستگاه کنترل کننده سرعت است که برای اندازه گیری و تنظیم سرعت دستگاه صرف نظر از تغییرات بار استفاده می شود. بدون توجه به تغییرات بار، سرعت موتور را در محدوده های مشخص شده حفظ می کند. هنگامی که بار موتور تغییر می کند، گاورنر پیکربندی را تغییر می دهد و بر این اساس عرضه سوخت را کنترل می کند. برخلاف فلایویل، می تواند سرعت را تنظیم کند، اما در صورت نیاز قادر به ذخیره و تامین انرژی نیست. این در اکثر برنامه های موتوری مانند تراکتور، ماشین چمن زنی، اتومبیل و غیره استفاده می شود. این مکانیزم به عنوان یک مکانیسم کروز کنترل عمل می کند که موتور را بدون توجه به تغییرات بار، در محدوده سرعت مشخصی که شما انتخاب می کنید کار می کند. تغییرات بار را تشخیص می دهد و دریچه گاز را متناسب با آن تنظیم می کند.

تفاوت بین فلایویل و گاورنر

۱- مبانی فلایویل و گاورنر
هر دو دستگاه مکانیکی هستند که برای تنظیم/کنترل سرعت برای جبران تغییرات سرعت اما با نقاط ضربه متفاوت استفاده می‌شوند. فلایویل در شرایط بارگذاری مختلف برای هر سیکل ترمودینامیکی سرعت ثابتی را حفظ می کند. از طرف دیگر، گاورنر، عملکرد موتور و سرعت اصلی آن را نیز کنترل می کند، اما وسیله آن با فلایویل متفاوت است.
۲ – عملکرد فلایویل و گاورنر
فلایویل انرژی چرخشی اضافی را برای استفاده متناوب ذخیره می کند. این انرژی را زمانی ذخیره می کند که منبع بیشتر از مقدار مورد نیاز برای عملیات باشد و زمانی که منبع کمتر از مقدار مورد نیاز باشد، انرژی را آزاد می کند. گاورنر جریان سوخت را تنظیم می کند تا سرعت متوسط را در طول چرخه بدون توجه به تغییرات بار حفظ کند.
۳ – عملیات فلایویل و گاورنر
فلایویل یک چرخ فلزی در حال چرخش سنگین است که در برابر تغییرات سرعت چرخش مقاومت می کند و انرژی را در زمانی که منبع انرژی ناپیوسته است تامین می کند. تکانه اینرسی چیزی است که فلایویل را به حرکت در می آورد و با سرعت زاویه ای متغیر می چرخد. با وجود تغییرات انرژی، میل لنگ در هر حرکت چرخه با سرعت ثابت کار می کند. از طرف دیگر گاورنر با تنظیم میزان سوخت رسانی به موتور، سرعت موتور را کنترل و حفظ می کند.
۴ – سرعت فلایویل و گاورنر
چرخ طیار با سرعت زاویه‌ای متغیری می‌چرخد که هنگام ذخیره انرژی افزایش می‌یابد و با آزاد کردن آن کاهش می‌یابد. با افزایش سرعت زاویه ای خود انرژی مکانیکی را جذب می کند و با کاهش سرعت زاویه ای انرژی آزاد می کند. از سوی دیگر، یک گاورنر، نوسانات در سرعت متوسط را که به دلیل تغییر بار رخ می دهد، به حداقل می رساند. برای ثابت نگه داشتن سرعت متوسط، جریان سوخت را افزایش می دهد.

۵ – کاربرد فلایویل و گاورنر
فلایویل بیشتر شبیه یک دستگاه درون چرخه است که عمدتاً در موتورهای رفت و برگشتی استفاده می شود که در آن منبع انرژی متغیر است، مانند موتورهای خودرو یا ماشین های ساخت مانند آسیاب نورد، ماشین های پانچ و غیره. برعکس، گاورنر، دستگاه کنترلی که برای تنظیم سرعت ماشین استفاده می شود و بیشتر در وسایل نقلیه، شفت توربین، گاورنر گریز از مرکز و غیره استفاده می شود.

خلاصه عملکرد فلایویل در مقابل فرماندار

در حالی که وظیفه فلایویل تنظیم نوسانات سرعت در طول هر چرخه است، وظیفه گاورنر ثابت نگه داشتن سرعت متوسط موتور در کل چرخه است. فلایویل انرژی دورانی را زمانی ذخیره می کند که انرژی مکانیکی تامین شده بیشتر از مقدار مورد نیاز برای کار باشد، در حالی که یک گاورنر تامین سوخت را با توجه به شرایط بار متغیر تنظیم می کند. در حالی که به طور فرضی هر دو هدف یکسانی را دنبال می کنند، یعنی کنترل سرعت، آنها این کار را بسیار متفاوت انجام می دهند. تفاوت اصلی در واقع در نقطه تاثیر نهفته است. این مقاله این دو را از جنبه های مختلف مقایسه کرد.

مجموعه گروه مهندسی فرجام ژنراتور یکی از بزرگترین تامین کنندگان دیزل ژنراتور های صنعتی در داخل کشور است که عرضه با کیفیت‌ترین محصولات از معتبرترین برندهای شناخته شده بین‌المللی را در طول چندین سال فعالیت تجاری خود برعهده داشته است. ارائه کامل‌ترین نوع خدمات تعمیر، خرید، فروش و اجاره انواع دیزل ژنراتور و همچنین ارائه بهترین قیمت بازار در کنار جلب رضایت و حفظ و نگهداشت مشتریان، از مهمترین استراتژی‌های فرجام ژنراتور در طول سالیان طولانی فعالیت اقتصادی آن است.

نقش دیزل ژنراتورها در صنعت بهداشت و درمان

نقش دیزل ژنراتورها در صنعت بهداشت و درمان

نقش دیزل ژنراتورها در صنعت بهداشت و درمان بیمارستان ها ،ک…
مشکلات و راه حل های رایج دیزل ژنراتورها

مشکلات و راه حل های رایج دیزل ژنراتورها

مشکلات و راه حل های رایج دیزل ژنراتورها در چندین سال اخیر دیزل ژنراتورها نقش…
تفاوت بین اینورتر و ژنراتور

تفاوت بین اینورتر و ژنراتور

تفاوت بین اینورتر و ژنراتور از آنجایی که زندگی روزمره ما وابسته به ب…