مزایای پمپ آب موتور دیزل و کاربردهای آن

پمپ آب موتور دیزل، نوعی پمپ آب است که برای تامین انرژی از موتور دیزلی استفاده می کند. و برای انتقال آب از مکانی به مکان دیگر برای اهداف مختلف صنعتی، اطفای حریق و کشاورزی و … که نیاز به پمپاژ آب دارند استفاده می شود. پمپ آب موتور دیزل به دلیل دوام و قابلیت اطمینان در مواقعی که برق در دسترس نیست یا ممکن است دچار اختلال شود بسیار مناسب و ایده آل است.

پمپ آب موتور دیزل

پمپ آب موتور دیزل چیست؟

پمپ آب موتور دیزل وسیله ای است که با حرکت رفت و برگشتی یا چرخشی آب یا سایر سیالات را حرکت می دهد. این نوع پمپ آب معمولاً توسط یک موتور دیزلی کار می کند، از این رو نام آن را می گیرند. پمپ ها در اندازه های مختلف، میکروسکوپی در کاربردهای پزشکی تا پمپ های صنعتی بزرگ ، معدن، پمپاژ آب از چاه، فیلتر آکواریوم و فیلتر حوض و … مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت پمپ به اندازه پمپ و قدرت موتور دیزل بستگی دارد.

هنگامی که موتور روشن می شود، پروانه با چرخاندن پمپ خلاء ایجاد می کند که آب را از طریق ورودی به داخل می کشد. سپس پروانه آب را از پمپ خارج کرده و به شلنگ تخلیه می کند و از آنجا به محل مورد نظر هدایت می شود. پمپ های آب دیزل ممکن است دارای ویژگی هایی مانند خود پرایمینگ باشند که در این صورت پمپ بدون نیاز به پرایمینگ دستی راه اندازی شود و با خاموش شدن خودکار از آسیب رساندن به پمپ جلوگیری می کند.

کاربرد های پمپ آب موتور دیزل

در جوامع امروزی پمپ آب موتور دیزل نقش مهم با کاربرد های مختلفی دارد در ادامه به چند نمونه از ان ها اشاره کرده ایم:

 • تامین آب شهری:

در سیستم های آب شهری، پمپ های آب دیزلی اغلب برای پمپاژ آب به تصفیه خانه ها و نیز بوستر پمپ برای افزایش فشار به وسایل آب استفاده می شود.

 • آبیاری و کشاورزی:

​​یکی از رایج ترین کاربردهای پمپ آب موتور دیزل آبیاری چمن ها، باغ ها و زمین های کشاورزی است و به کشاورزان در انتقال آب از چاه، رودخانه یا منبع آبی دیگر برای آبیاری محصولات خود کمک کند.

 • آتش نشانی:

پمپ های آب موتور دیزل معمولاً در کاربردهای آتش نشانی برای تامین آب پرفشار شیلنگ های آتش نشانی و سیستم های اسپرینکلر برای اطفای حریق استفاده می شوند.

 • صنعت نفت و گاز:

پمپ آب موتورهای دیزلی در کاربردهای مختلف صنعتی مانند معدن، نفت و گاز برای عملیات حفاری، جابجایی سیالات و سایر کاربردهای پمپاژ استفاده می شود.

 • واکنش اضطراری:

پمپ‌های آب موتور دیزلی در مواقع اضطراری می توانند برای پمپاژ آب از مناطق سیل زده یا تخلیه آب از محل ساخت و ساز استفاده شوند و با سرعت حجم زیادی از آب را جابجا کرده و از آسیب جدی جلوگیری کنند.

 • استخراج معادن:

پمپ های موتور آب دیزل برای آبگیری معادن، دوغاب متحرک و سایر کاربردها در معادن استفاده می شود.

 • ساخت و ساز:

از پمپ های آب دیزلی برای پمپاژ آب درگود برداری ها، حذف آوار و آب از پایه ها و سایر نیازهای ساختمان سازی  استفاده می شود.

پمپ آب موتور دیزل

مزایای پمپ آب موتور دیزل 

استفاده از پمپ آب موتور دیزل مزایای بسیاری دارد که به بررسی و طرح تعدادی از آن ها می پردازیم:

 • طول عمر بالا:

پمپ های آب دیزلی به دلیل سادگی طراحی پمپ و موتور طول عمر و دوام بالایی داشته و برای استفاده در مناطق دورافتاده که تعمیر و نگهداری آنها دشوار است، مناسب هستند و با نگهداری و مراقبت مناسب مدت زمان بیشتری دوام می آورد و عملکرد خوبی دارد.

 • توان خروجی بالا:

از آنجایی که موتورهای دیزلی به خاطر توان خروجی بالایی که دارند معروف هستند، پمپ های آب دیزلی  نیز برای جابجایی سریع و کارآمد حجم زیاد آب بسیار مناسب و کارآمد عمل می کند.

 •  تطبیق پذیری:

پمپ های آب دیزلی برای عملیات کوچک و بزرگ  با کاربردهای متعددی از کشاورزی و آبیاری گرفته تا آتش نشانی و ساخت و ساز مناسب هستند.

 •  بهره وری انرژی:

موتورهای دیزلی نسبت به موتورهای بنزینی سوخت کمتری مصرف می کنند، پمپ های آب دیزلی  نیز مدت زمان طولانی تری قبل از نیاز به سوخت گیری کار می کنند.

 •   قابلیت حمل:

پمپ‌های آب دیزلی یکی از انواع دیزل های سیار است که می توان با نصب بر روی تریلرها یا اسکله‌ها  به راحتی به مکان‌های مختلف حمل کرد.

پمپ آب موتور دیزل

نحوه انتخاب پمپ آب

در ذیل به شرح عواملی خواهیم پرداخت که در انتخاب موتور پمپ مناسب نقش اساسی دارند:

 •  میزان آب دهی:

میزان آبدهی یا دبی پمپ یکی از عوامل مهم در فرآیندهای آبرسانی می باشد. انتخاب موتور پمپ با میزان آبدهی متناسب با مساحت زمین، منجر به  افزایش راندمان کاری و کاهش زمان آبیاری می شود. همچنین میزان آبدهی متناسب با قطر دهانه خروجی پمپ است.

 •  نوع و میزان دسترسی به سوخت:

یکی از عوامل موثر در انتخاب موتور، سوخت مصرفی موتور پمپ ها که گازوئیل یا نفت و بنزین می باشد. که می بایست به فراوانی سوخت مورد نیاز در منطقه مورد سکونت نیز توجه داشته باشیم .

 • ارتفاع آبرسانی:

از مهمترین و موثرترین موارد انتخاب موتور پمپ مناسب، مقدار ارتفاع آبرسانی یا هد آن است. هد موثر یعنی مقدار ارتفاع آبرسانی که کمترین تاثیر را در دبی و بیشترین تاثیر ممکن را در بازدهی پمپ داشته  باشد. شیب زمین نیز بر مقدار ارتفاع آبرسانی پمپ تاثیر مستقیم دارد.

 •  سایز دهانه خروجی موتور پمپ:

از دیگر عوامل موثر در انتخاب موتور آب نقش دارد ، سایز دهانه خروجی آن می باشد. هرچه سایز دهانه خروجی موتور پمپ کمتر باشد میزان آبدهی (دبی) کاهش می یابد. و در مقابل،  هرچه سایز دهانه خروجی موتور پمپ بیشتر باشد، میزان آبدهی افزایش می یابد. در نتیجه دو موتور پمپ با مشخصات یکسان اما سایز دهانه خروجی متفاوت، موتور پمپی که سایز دهانه خروجی کمتری دارد، نسبت به دیگری، دبی پایین تر و هد بالاتری خواهد داشت.

پمپ آب موتور دیزل

نحوه سرویس و نگهداری پمپ آب دیزل

نگهداری صحیح ، سرویس منظم و تعمیر دیزل ، از وارد شدن هزینه‌های سنگین براثر خرابی دستگاه در بلند مدت جلوگیری می کند. در ادامه به بررسی مواردی که در بحث نگهداری و تعمیر این موتورها مهم می باشند پرداخته ایم:

 •  فیلتر هوا:

فیلتر هوا می بایست به طور منظم بررسی و تمیز شود تا موتور جریان هوا و عملکرد مناسبی داشته باشد.

 • تسمه ها:

 باید به طور مرتب تسمه ها از نظر سایش و کشش بررسی و تعویض شوند.

 •  سطح روغن:

سطح روغن موتور باید به طور منظم و طبق دستور سازنده آن بررسی و تعویض شود.

 • سطح سوخت:

سطح سوخت باک را بررسی کنید و مطمئن شوید که تمیز و عاری از آلودگی است. فیلتر بنزین را طبق توصیه سازنده تعویض کنید.

 •  سیستم خنک کننده:

هنگامی که دمای موتور بالاتراز حد نرمال باشد باید سیستم خنک کننده را از نظر نشتی یا گرفتگی و انسداد در پره های خنک کننده یا رادیاتور بررسی کنید و در صورت نیاز رادیاتور را تمیز کنید.

 •   اتصالات گریس:

اتصالات و یاتاقان ها  موتور را از نظر علائم سایش یا آسیب بررسی  و طبق توصیه سازنده روغن کاری کنید.

 •  پروانه پمپ:

پمپ آبی که در شرف از کار افتادن است می تواند باعث ایجاد صداهای خراش و غرش شود .پروانه پمپ را از نظر آسیب یا سایش بررسی کنید و در صورت نیازآن را تعویض کنید.

 

سخن پایانی:

از پمپ های آب موتور دیزل با اشکال مختلفی برای انتقال آب به زمین های کشاورزی، اطفای حریق، ساختمان سازی و به ویژه در مناطقی که آب کم و خشک است ، استفاده می شود. آب در  پمپ های آب توسط موتورهای دیزلی که می توانند  محدودیت برق را از بین ببرند، هدایت می شود. علاوه بر این پمپ آب دیزل دارای مزایای چون راندمان بالا ، عملکرد حفره ای و پایدار ، لرزش کم ، سر و صدای کم و قابلیت حمل و نقل است. انتخاب پمپ آب مناسب جهت انتقال آب کارآمد و قابل اعتماد برای نیازهای خاص خود بسیار مهم است.

مقالات بیشتر

تماس بگیرید