مشکلات و راه حل های رایج دیزل ژنراتورها

در چندین سال اخیر دیزل ژنراتورها نقش مهم و کارامدی  در تولید برق مصرفی خانگی ، صنایع، بیمارستان ها و … داشتند. ژنراتور ها بسیار روان ،  با دوام و قابل اعتماد هستند، طول عمر بالایی دارند و نیازمند  نگهداری اصولی و  سرویس  منظم هستند اما خرابی آن ها یک امر اجتناب ناپزیر است و ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهند.در این مقاله به بررسی رایج ترین مشکلات دیزل ژنراتورها  و عیب یابی آن ها می پردازیم که صاحبان کسب و کارها و مالکان می بایست از آنها آگاه باشند تا از خرابی و تعمیر آن ها جلوگیری کنند.

مشکلات و راه حل های رایج دیزل ژنراتورها

مشکلات رایج دیزل ژنراتور

زمانی که ژنراتورها درست کار نکنند، می توانند خطرات جدی برای صنایع و مراکز تجاری و بیمارستانی ایجاد کنند. شناسایی منبع مشکل اولین قدم برای بازگرداندن ژنراتور به حالت عادی است.رایج ترین مشکل ژنراتور نادیده گرفتن تعمیر و نگهداری است .داشتن یک برنامه تعمیر منظم، سرویس و نگهداری مناسب ژنراتورها  رمز کارآمدی دستگاه شما است. در زیر به برخی از مشکلات و راه حل های رایج ژنراتورها پرداختیم:

۱-خرابی باتری ژنراتور:

رایج ترین مشکل ژنراتور خرابی باتری است. باتری ها با افزایش سن ظرفیت خود را از دست می دهند ، یکی از راه های افزایش عمر سرویس منظم و تعویض باتری ها هر سه سال یکبار است. همچنین می بایست قبل از استفاده از ژنراتور، از وضعیت باتری‌ها، شارژرها، همه کابل‌ها و اتصالاتی که به باتری می‌روند و از آن خارج می‌شوند، مطمئن شوید و اتصالات را به صورت مرتب تمیز و سفت کرده و از تجمع  سولفات های سرب که  مانع ایجاد جریان  از باتری می شوند، جلوگیری کنید.  

۲- نشتی ژنراتور

ژنراتور ها ممکن است دچار نشت روغن، سوخت یا مایع خنک کننده شوند. قطعات نامناسب و یا شل بودن قطعات می توانند منجر به نشتی روغن در ژنراتور شوند. سرویس‌های برنامه‌ریزی‌شده منظم از ایجاد آسیب‌های بزرگ و تعمیرات اساسی و گران‌تر جلوگیری کنند.

نستی بنزین ممکن است  از سیستم پمپ خراب  یا باک بنزین  بیش از حد مناسب پر شده باشد. و اگر مایعات با وجود بررسی منظم سطوح پایینی دارند، به احتمال زیاد نشتی عامل آن است بنابراین همیشه لازم است پمپ های مخزن و خطوط سوخت را مرتب سرویس و بازرسی شوند.

علاوه بر این هواکش های میل لنگ که به حذف گازهای نامطلوب از موتور کمک می کنند، می توانند باعث نشت روغن شوند و با نصب یک هواکش چرخشی به جای آن یا قوطی گیر از این نشت جلوگیری کرد. گاهی نیز ممکن است نشتی به دلیل “انباشته شدن مرطوب” باشد که از تجمع سوخت نسوخته، آب غلیظ شده، ذرات کربن و اسیدها در سیستم اگزوز باشد.

۳- هشدارهای دمای پایین خنک کننده:

هشدار دمای پایین خنک کننده معمولا به دلیل خرابی بلوک گرمایشی است. این بخاری ها 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته کار می کنند و به صورت دوره ای از کار می افتند. اما  بخاری بلوکی هرگز باعث از کار افتادن موتور نمی شوند. دمای شدید داخل بخاری بلوک به  دلیل  گردش مایع خنک کننده در سیستم است. معمولاً این زنگ هشدار مربوط به خاموش شدن دمای پایین مایع خنک است.

۴- ژنراتور روشن نمی شود/ برگشت سوخت به مخزن

این مشکل در ژنواتور های قدیمی رایج نیست و ممکن است خطوط لوله یا سوپاپ‌هایی که به درستی سوخت را در موتور نگه نمی‌دارند ، نشت داشته باشند. اما در موتور های جدید تر که به طور منظم استفاده نمیشوند ، تلورانس ها در سیستم سوخت کمتر و سیستم سوخت را نسبت به هوا حساس تر و در نتیجه بر توانایی ژنراتور برای روشن شدن تأثیر می گذاردند.

مشکلات رایج دیزل ژنراتور

۵- توقف ژنراتور در طول عملیات

توقف مکرر ژنراتور از آزاردهنده‌ ترین مشکلاتی است که ممکن است که به دلایل مختلفی چون شمع های آلوده یا آسیب دیده در ژنراتورهای بنزین بدون سرب باعث می شود دستگاه نیروی کافی برای ادامه کار نداشته باشد و بهتر است شمع این ژنراتورهای بنزینی پس از ۱۰۰ ساعت کار تعویض شود.

همچنین اگر فیلترهای روغن  ژنراتور به طور مرتب را تمیز یا تعویض نشوند ناخالصی‌های روغن موتورحذف نشده و به مرور زمان باعث فرسودگی موتور می‌شوند. فیلترهای هوا نیز هوای تمیز را وارد دستگاه می کنند  و اگر این فیلترها فرسوده باشند ژنراتور به درستی کار نمی کند.

۶- بخاری بلوک سیلندر

بخاری بلوک نقش گرم کردن مایع خنک کننده در حال گردش در اطراف بلوک موتور ژنراتورها را بر عهده دارد و از غلیظ شدن روغن  در دماهای پایین و حتی در آب و هوای گرم  جلوگیری می کند و با حفظ دمای ثابت سیستم، سایش و پارگی را در اثر انبساط فلزات کاهش می دهد. مراقبت از بخاری بلوک ژنراتور از تعمیر و تعویض آن جلوگیری می کند.

 ۷- کنترل غیر خودکار

ژنراتورها دارای یک کنترل پنل هستند که اطلاعات مهم موتور و دینام را نمایش می دهد و به وسیله آن می توان تنظیمات ژنراتور را مدیریت کرد. کنترل پنل هر گونه مشکل که باعث خاموش شدن ژنراتور شده است را نمایش می دهد ;که اکثر مشکلات پنل کنترل ناشی از ناتوانی در روشن کردن کنترل‌های خودکار است.باز شدن کلید مدار، تنظیم نشدن دنده سوئیچ و فعال شدن دکمه توقف اضطراری ار جمله خطاهای غیر خودکار هستند.

۸-تمام شدن سوخت موتور

گیج های مکانیکی سطح سوخت همیشه دقیق نیستند و مخزن ژنراتور  برخلاف خودروی در حال حرکت ،حرکتی ندارد و راکد شدن سوخت می شود . کنتورهای مکانیکی نیز ممکن است تحت  شرایطی ذابت بمانند. بعضی از دیزل ژنراتورها مجهز به “خاموش شدن سطح سوخت پایین” هستند و هنگاکی که سوخت در حال پایان باشد کنترل پنل ژنراتور را خاموش می کند تا از ورود هوا به سیستم سوخت جلوگیری کند. مخزن ژنراتور  برخلاف خودروی در حال حرکت ،حرکتی ندارد و راکد شدن سوخت می شود .

مشکلات رایج دیزل ژنراتور

سخن پایانی

بهتر است صاحبان ژنراتورها  قرار دادی برنامه ریزی شده با شرکت های معتبر سرویس و تعمیر دیزل ژنراتور  داشته باشند تا سرویس دوره ای و عیب یابی سریع و به هنگام از تعمیرات اساسی و یا تعویض قطعات که هزینه بالایی را به همراه دارد جلوگیری کنند.همچنین لازم است قبل از نصب و به کارگیری ژنراتورها اطلاعات کافی از نحوه عملکرد ،نگه داری و توانایی های برای عیب یابی ژنراتور را داشته باشند تا بتوانند برخی از رایج‌ترین مشکلات ژنراتور را خودشان برطرف کنند و خدمات تخصصی را به شرکت های متخصص این حوزه بسپارند. 

مقالات بیشتر

تماس بگیرید